Všeobecne o materskej kašičke


O včelej materskej kašičke

Včelia materská kašička je celosvetovo známa ako pokrm kráľov pod názvom „Royal Jelly“. Včelia materská kašička je pomenovaná podľa potravy včelej kráľovnej- materskej kašičky. S týmto jedinečným výlučkom z ich hltanových žliaz včiel, ktorým včely robotnice kŕmia larvy v prvých troch dňoch po ich vyliahnutí a včeliu kráľovnú počas celého jej života. Včelia materská kašička má rozhodujúci vplyv na meniaci sa počet včelích generácii a tiež vplýva aj na dĺžku života včelej kráľovnej. Viacero výskumov potvrdzuje že zložky včelej materskej kašičky sú jedinečné a ich spoločný účinok má mnoho pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Práve kvôli jej účinkom sa využíva vo viacerých krajinách ako uznávaný liek na rôzne ochorenia.

Ako včelári objavili včeliu materskú kašičku?

Počas práce včelárov nemohol uniknúť ich pozornosti fakt, že včelia kráľovná je vzrastovo väčšia ako ostatné včely- robotnice. Avšak počas ich vývoja je aj obdobie, keď sa nedajú rozoznať a to počas prvej fáza vývoja oplodneného vajíčka. Toto obdobie je dôkazom toho, že všetky včely mali rovnakú šancu stať sa včelou matkou ako aj včelou robotnicou. Avšak po tomto období sa postupne rozdiely medzi nimi zvyšujú. Z oplodneného vajíčka sa vyliahne včelia matka, alebo včelia robotnica.

K vývoju včelej matky potrebuje oplodnené vajíčko k vývoju 14-16 dní, pričom k vývoju včelej robotnice je potrebných 21 dní. Včelie robotnice zvýšia svoju telesnú hmotnosť od doby vyliahnutia až po konečné štádium vývoja o 1400- násobok ich počiatočnej hmotnosti. U včelích matiek je to 2700- násobok ich počiatočnej váhy. Dĺžka života včelích robotníc je oveľa kratšia, v letnom období je to 4-6 týždňov. Naopak včelie matky sa dožívajú v priemere 5-7 rokov. Včelie robotnice sú viditeľne menšie v porovnaní s včelími matkami a taktiež ich výzor je oveľa jednoduchší. Včelie matky sú väčšie, najmä ich brušká sú vyvinutejšie, dlhšie a ich sfarbenie je výraznejšie. No najväčším rozdielom medzi nimi je fakt, že včelie matky sú ako jediné schopné klásť oplodnené vajíčka a tým udržujú ich druh nažive. Najväčší počet vajíčok kladú v období od mája do júla, čo je približne 2500 vajíčok denne. Množstvo vajíčok vieme najlepšie rozpoznať porovnaním hmotnosti nakladených vajíčok a hmotnosti včelej matky (telesná hmotnosť včelej matky zodpovedá hmotnosti približne 1500 vajíčok).

Včelári a vedci sa počas viacerých generácií výskumov pokúšali zistiť príčinu rozdielov medzi včelími matkami a včelími robotnicami. Dnes už vedia, že jedinou príčinou ich rozdielnosti je rozdiel v ich potrave. Larva, z ktorej sa má vyvinúť včelia matka je kŕmená špeciálnou potravou počas vývoja, ako aj počas celého svojho života. Táto jedinečná a veľmi hodnotná potrava je práve včelia materská kašička. Práve preto sa nazýva včelia materská kašička elixírom dlhého života a plodnosti.

Ako vzniká materská kašička?

Včelia materská kašička je bielym kašovitým výlučkom hltanových žliaz včiel robotníc starých 6 – 12 dní. Má špecifickú vôňu a typickú kyselkavú chuť. Tieto hltanové žľazy (glandula pharingealis) robotníc včely medonosnej sa nachádzajú v ich prednej časti hlavy. Na rozdiel od včiel robotníc, včely matky a trúdy tieto hltanové žľazy nemajú. Ako sme už spomenuli, materská kašička má veľký vplyv nielen na včeliu matku, ale aj na vývoj ďalších včelích generácií. Včely robotnice počas svojich prvých 3 dní života kŕmia týmto kašovitým výlučkom z úst do úst larvy včiel a včeliu matku počas celého jej života. Môžeme povedať, že materská kašička má vplyv na život všetkých včiel, ako aj na budúcnosť úľa. Vývoj hltanových žliaz u včiel robotníc sa začína už prvým dňom ich vyliahnutia, avšak materskú kašičku z nich začnú produkovať o 3 až 4 dni neskôr. Hltanové žľazy včiel robotníc produkujú najväčšie množstvo materskej kašičky od 6 až po 10 deň ich života. V tomto období ich života sú tieto žľazy veľké a opuchnuté. Neskôr počas 10 až 12 dňa ich života sa produkcia materskej kašičky zo dňa na deň znižuje, až kým sa počas ich 20 až 25 dňa života úplne nepozastaví. Vtedy sa hltanové žľazy včiel robotníc rapídne zmenšia. Vo všeobecnosti funkcia hltanových žliaz včiel robotníc závisí od obsahu bielkovín v ich strave. Vieme, že najbohatším zdrojom bielkovín pre včely je peľ z kvetov, čo znamená, že bez neho by nebola možná reprodukcia včiel.