Trvanlivosť včelej materskej kašičky

V súvislosti s trvanlivosťou čerstvej včelej materskej kašičky si veľa ľudí myslí, že svoje blahodarné účinky stráca už zopár hodín po jej zbere.

Toto tvrdenie sa však dá vyvrátiť rovno dvoma argumentmi. Kebyže je včelia materská kašička rýchlo kaziacou sa látkou, tak by mohli nastať problémy už pri jej produkovaní, pretože je umiestnená v materských bunkách 3 až 4 dni a to pri bežnej teplote úľa. Skúsenosťami je podložený aj fakt, že vo viacerých prípadoch sa včelia materská kašička nepokazí aj napriek tomu, že je počas jedného týždňa vystavená letným horúčavám. Nemôže byť však v styku s priamym slnečným žiarením, s vlhkosťou, so slnečným žiarením a s kovovými predmetmi.

Včeliu materskú kašičku sme podrobili testu, v ktorom sme ju umiestnili v zavretej fľaške na priame slnečné žiarenie počas letných horúčav.

V prvých dňoch nenastali žiadne zmeny. Jej farba, konzistencia aj aróma ostala nezmenená. Vo štvrtý deň sme spozorovali jemné sivé sfarbenie vo svetložltej farbe včelej materskej kašičky. v ôsmi deň sa jej sfarbenie rázne odlišovalo, mala totiž hnedú farbu a na základe toho vieme že je pokazená. K tomuto pokusu musíme poznamenať že vzorka včelej materskej kašičky bola vystavená extrémnym faktorom, takže odporúčanom skladovaní k ničomu podobnému nemôže dôjsť!

Náš tím sa zúčastnil v Maďarsku vo včelárskom laboratóriu na jednej prednáške ohľadom skladovania včelej materskej kašičky a stratou jej účinných látok počas skladovania. Pomocou grafu bol zobrazený obsah 10-HDA vo včelej materskej kašičke, ktorá bola skladovaná pri teplote 0 – 5 C°. Obsah účinnej látky bol meraný po roku skladovania. Testy ukázali, že po jednom roku skladovania sa obsah účinnej látky vo včelej materskej kašičke znížil o 20%.

Včelia materská kašička uchová svoje blahodarné účinky hoci aj 24 mesiacov, ak ju skladujeme pri teplote -20 C° a pri teplote 0 – 5 C° po dobu 12 mesiacov.

Na základe vyššie uvedených informácií môžeme povedať, že dlhodobo vieme včeliu materskú kašičku skladovať v mrazničke a krátkodobo v chladničke.