Propolis a jeho účinky

 

Včelí tmel alebo propolis je látka, ktorú získavajú včely z púčikov rastlín a stromov. Propolis používajú včely na vyplnenie menších trhlín v úli. Na zber propolisu je špecializovaná skupina včelích robotníc, ktoré začnú so zberom iba ak je teplota vyššia ako 20 stupňov. Zloženie propolisu je komplexné, obsahuje množstvo zložiek, spomedzi ktorých nie sú všetky doposiaľ známe. Pre včely je propolis veľmi dôležitý, pretože okrem vypĺňania menších trhlín v úli im slúži aj na udržiavanie hygieny. Ak napríklad vnikne nejaký votrelec do úľa (myš alebo jašterica), včely ho uštipnutím usmrtia a potom obalia vrstvou propolisu a včelieho vosku. Takto zabalzamovaná mŕtvola sa nezačne rozkladať a hnilobné procesy sa nespustia ani za 5 – 6 rokov. Tento včelármi veľmi známy jav sa nedá dosiahnuť žiadnou inou prírodnou látkou. Propolis zabraňuje rozkladu bielkovín, zabíja baktérie a jeho antibakteriálny účinok je veľmi silný.

Propolis je jedna z takých látok, ktoré najviac približujú aktívne zložky rastlín človeku. Najväčším zdrojom propolisu sú púčiky stromov. Z nich odoberajú včely živicovú látku, ku ktorej neskôr pridajú včelí vosk a sliny. Do teraz sa zistilo, že propolis obsahuje 10 látok s rôznym chemickým zložením. Zo skupiny flavonoidov sa v ňom nachádza betulín, izovanilín a nenasýtené aromatické kyseliny kofeinu a ferulovej. Je zaujímavé, že väčšina zložiek propolisu pochádza z vŕb a topoľov , no včely ho získavajú aj z iných stromov. Každý druh stromu má iné zloženie a odlišný pomer látok živice, z ktorej neskôr včely vytvárajú propolis.

Flavonoidy obsahujú púčiky a kôra stromov ako topoľ, breza, vŕba a u rastlín sa vyskytuje najmä v bunkových kvapalinách, mladých výhonkoch a ešte nezrelých plodoch. Všetky aktívne látky pochádzajúce z rastlín a stromov poskytujú mnohostranné využitie tomuto včelárskemu produktu a to vďaka rôznorodosti jeho zložiek.

Flavonoidy ako prevládajúce zložky v propolise majú až 41 liečivých účinkov. Jeden z najvzácnejších účinkov je, že majú priaznivý vplyv na vlásočnice a žily, pretože v nich podporujú prietok krvi. Celkovo zlepšujú krvný obeh a majú pozitívne účinky pri nízkom krvnom tlaku. Ich účinky sú priaznivé aj na produkciu estrogénu u žien a tiež podporujú funkciu žliaz s vnútorným vylučovaním. Ich účinky zneškodnia vírusy, baktérie a parazitické bunky. Za antibakteriálne účinky je zodpovedná kyselina ferulová.

V propolise a v rastlinách, z ktorého propolis pochádza, sa nedajú nájsť látky s podobnými aktívnymi účinkami ako majú flavonoidy. Propolis môžeme vďaka jeho zloženiu použiť pri rôznych ošetreniach, ako napríklad pri kožných problémoch, zápaloch kože, zápaloch močových ciest, pri vonkajších poraneniach, bolestiach zubov, pri znecitlivení a pri rôznych iných chorobách.

Propolis, ktorý sa považuje za druhotný produkt včelieho úľa, sa používa už od pradávnych čias pre zdravotné ciele. Vďaka jeho antibakteriálnym účinkom sa používa v homeopatií aj v lekárstve.

Propolis je látka, ktorej farba je zelenohnedá. Jej vôňa pripomína med, vosk a vanilku. Pri horení veľmi dobre vonia. Propolis, ktorý včely získavajú z púčikov stromov a iných rastlín má veľmi dôležitú funkciu vo včeľom úli, nakoľko v ňom udržuje čistotu a taktiež ním včely vypĺňajú menšie trhliny. Propolis obsahuje približne 55% balzamovej látky, 30% včelieho vosku, 10% éterických olejov a 3% peľu, ktorý je bohatý na obsah vitamínov a minerálnych látok. Tým, že propolis nie je dostatočne preskúmanou látkou, nemá ani svoj chemický vzorec. Avšak aj napriek tomu sa využíva vďaka jeho liečivým účinkov už tisíce rokov. Je predmetom mnohých výskumov bakteriológov a biológov, ktorí dokázali, že propolis je látka s výnimočnými liečivými účinkami.

Liečba propolisom dosahuje efektívne výsledky a to vďaka jeho antibiotickým, hojivým a imunologickým účinkom. Môžeme ho použiť na urýchlenie liečby rán, pomliaždenín, liečby dýchacích ciest, ústnej dutiny a aj očí.
Samozrejmosťou je, že neexistuje žiadny zázračný produkt, ktorým vieme liečiť všetky ochorenia. Avšak propolis predstavuje formu prírodného liečiva, ktorá vie byť veľmi účinná pri určitých chorobách a zdravotných ťažkostiach. Použitie propolisu v zdravotníctve vychádza z faktu, že aj v samotnom včeľom úli je vďaka propolisu neuveriteľná čistota a hygiena.

Testovanie čistého propolisu
1) Umiestnime 200mg propolisu, nalámaného na drobné kúsky do skúmavky a pridáme 5ml 96% etanolu.
2) Necháme odstáť 1 hodinu a následne popri miešaní prilejeme 100ml vrelej a studenej destilovanej vody.
3) Získaný roztok precedíme.
4) Z precedenej hmoty odoberieme 2ml a dáme ju do 50ml skúmavky, kde následne pridáme 1ml 20% kyseliny sírovej. Miešame 1 minútu, následne pridáme 1 kvapku roztoku manganistánu draselného.
5) Pozrime sa na sfarbenie kvapaliny. Kvapalina by sa mala zmeniť z ružovej na bezfarebnú a to behom 11 sekúnd. Ak by tento proces trval dlhšie, znamená to že aktívna zložku je nízka, teda obsahuje menej antioxidantov.

Testovanie výťažku z propolisu
Čas reakcie, teda sfarbenie indikátoru závisí od množstva propolisu v skúmanom roztoku, tým pádom roztoky s rôznou koncentráciou propolisu majú odlišný čas reakcie.

Zmiešajme 2ml 10% propolisového roztoku so 100ml vrelej a studenej destilovanej vody a potom postupujme od 3. bodu vyššie uvedeného postupu. Ku sfarbeniu by malo dôjsť za 20 sekúnd.

Ďalší jednoduchý domáci test na určenie aktivity propolisu

Nasypme polovicu čajovej lyžice propolisu do šálky čerstvého mlieka (nepasterizované domáce mlieko), premiešajme a nechajme stáť 4 dni pri izbovej teplote. Ak mlieko nie je skysnuté ani po týchto štyroch dňoch, aktivita propolisu je účinná.