Propolis pre zdravie nášho dieťaťa

Včelí propolis má jedinečnú a nenahraditeľnú úlohu pre včely a včelí úľ. Vďaka jeho silným dezinfekčným a antibiotickým účinkom ho včely využívajú na dezinfekciu úľa. Propolis má veľmi bohatý obsah enzýmov, vitamínov, minerálov a práve preto je tiež vzácny pre ľudský organizmus. Taktiež obsahuje aj flavonoidy, ktoré posilňujú imunitný systém a udržujú zdravie ľudského organizmu. Vďaka jeho priaznivým účinkom je propolis vhodným doplnkom ako aj pre dospelých tak aj pre deti.

Po tom, čo dieťa dovŕši 1 rok, môže užívať včelárske produkty, teda aj propolis. Po tom ako sme sa presvedčili, či dieťa nie je alergické na včely a včelárske výrobky, môžeme mu začať podávať propolis, ale iba v malých dávkach, pretože propolis je dostupný často iba vo forme alkoholového roztoku. Pre deti je však ideálny propolisový med (propolis zamiešaný do medu), ktorý obsahuje iba minimálne množstvo alkoholu a navyše je aj chutný, nehovoriac o tom, že v kombinácii s medom sa jeho účinky zosilňujú.

Propolis na vnútorné aj vonkajšie použitie

Propolis je silné prírodné antibiotikum, čo znamená že efektívne bojuje proti chrípke, vírusom a baktériám, no v porovnaní so synteticky vyrobenými antibiotikami sa nemusíme obávať žiadnych vedľajších účinkov. Ďalšou výhodou propolisu je, že voči nemu nie sú odolné baktérie a vírusy. Tým, že je propolis prírodný sú jeho účinky vyrovnané. Maximum z jeho účinkov vieme získať pri dlhodobom užívaní. Dôležitú úlohu hrá však aj pri prevencii proti chorobám, pretože aktivizuje imunitný systém a zabezpečí jeho vyvážené fungovanie, čoho výsledkom je silná obranyschopnosť organizmu.

Pri vnútornom použití sa propolis prejavuje ako jedinečné analgetikum, ktoré je silnejšie ako kokaín a novokaín. Je účinný na ošetrenie boľavých zubov a liečenie rán.

Pri vonkajšom použití propolis efektívne lieči väčšie aj menšie vonkajšie poranenia ako odreniny rezné a bodné rany. Pomáha pri hojení rán bez toho, aby sa po nich vytvorili jazvy.

Chceli by sme však poznamenať, že propolis nie je možné použiť ako náhradu lekármi predpísaných liekov. Propolis je výlučne iba doplnok výživy, ktorý má priaznivé účinky a podporuje imunitný systém bez toho, aby sa vyskytli vedľajšie účinky. Tým , že je propolis čisto prírodný doplnok výživy, je vhodný aj pre deti.