Propolis a ústna hygiena


Propolis a ústna hygiena

Slovo propolis pochádza z gréčtiny a znamená „za mesto“ alebo „pre ochranu mesta“. Tento názov teda poukazuje na to, že ho včely používajú na ochranu svojho životného priestoru, úľa, na vyplnenie jeho medzier, trhlín a zneškodnenie votrelcov. Včely získavajú propolis zo stromov a používajú ho na natieranie stien úľa, aby zabránili šíreniu infekcií a rozmnožovaniu mikroorganizmov. Propolis je žlto hnedá lepkavá kvapalina, ktorá sa vyznačuje typickou silnou arómou. V jej zložení zohrávajú dôležitú úlohu flavonoidy, vďaka ktorým má propolis výnimočné liečivé účinky.

Dezinfekcia a znižovanie zápalov s propolisom

Na vnútorné použitie sa väčšinou praktizuje alkoholový roztok propolisu a na vonkajšie použitie sa používajú balzamové prípravky. Ako aj pre včely, tak aj pre nás je najdôležitejší antibakteriálny účinok propolisu.

Propolis sa už od dávnych čias využíva vďaka jeho antibakteriálnym účinkom. Už v staroveku poznali jeho účinky a preto ho používali na dezinfekciu ďasna po vytrhnutí zubu a na ošetrenie deravých zubov. Vďaka jeho silnému antibakteriálnemu účinku sa používa aj do dnes a to aj v takých prípadoch, keď už samotné antibiotiká nezaberajú. Ďalej má propolis silné protiplesňové účinky, takže sa používa aj pri liečbe ústnych plesní.

Propolis na zmiernenie bolesti

Propolis sa môže taktiež pýšiť vynikajúcimi účinkami proti bolesti. V niektorých prípadoch sa zistilo, že účinky propolisu sa dajú porovnať s účinkami synteticky vyrobených prípravkov proti bolesti, výhodou však je, že pri použití propolisu nám nehrozia žiadne vedľajšie účinky. Odporúča sa použiť na zmiernenie bolesti zubov alebo po vytiahnutí zubu na dezinfekciu a urýchlenie hojenia.

Zápal ďasien je problém, ktorým sa veľa z nás nezaoberá, no krvácanie ďasien môže mať vážne zdravotné následky. Aj v tomto prípade nám ponúka propolis riešenie, pretože vďaka jeho protizápalovým účinkom sa používa ako efektívna zbraň voči krvácaniu ďasien.

Vďaka jeho antibakteriálnemu účinku sa propolis používa aj ako každodenný doplnok pri čistení ústnej dutiny. Ihneď po jeho použití ničí mikroorganizmy a baktérie na zuboch a zabraňuje tvorbe zubného kameňa. Propolis nanášame na choré ďasná pomocou vatových paličiek viackrát denne