Účinky včelej materskej kašičky a jej dávkovanie

Včeliu materskú kašičku odporúčame užívať 2 krát denne po 1g. Táto denná dávka môže byť iná v závislosti od telesnej hmotnosti a chorôb. Taktiež ju odporúčame užívať v 90 dňových kúrach, po ktorých nasledujú 30 dňové prestávky. Takýto cyklus užívania včelej materskej kašičky sa môže opakovať. Denná odporučená dávka zo včelej materskej kašičky je 5g, ktorá sa však môže prekročiť v ojedinelých prípadoch, vtedy však musí byť kúra kratšia. Zvýšené dávkovanie sa môže praktizovať pri silnejších príznakoch chorôb alebo pri náhlom vzplanutí chorôb. V takýchto prípadoch včelia materská kašička výrazne posilní imunitný systém a tak urýchli dobu liečby.

K našim produktom je pripálená odmerka, ktorou si viete vymerať 1g včelej materskej kašičky. Ak chceme aby jej účinky boli najefektívnejšie, užívajme ju na lačný žalúdok, najlepšie ráno 30 minút pred raňajkami a večer 1 alebo 2 hodiny po večeri. Včeliu materskú kašičku si dáme pod jazyk a necháme chvíľu pôsobiť, potom ju môžeme zhltnúť.

Pozor!

Počas prvých 3 až 5 dňoch užívania včelia materská kašička spustí v našom tele detoxikačný proces, ktorý môže pretrvávať počas niekoľkých dní. Vtedy môžeme pociťovať miernu nevoľnosť a menšie bolesti hlavy, no neprestávajme ju užívať, pretože tieto javy sú výsledkom prirodzeného detoxikačného procesu. Tieto menej príjemné účinky detoxikácie budeme pociťovať len zopár dní, po nich nastane výrazná zmena. Pri užívaní väčšej dennej dávky ako 2g môže vyvolať hnačku.

Posilňovací a energetický účinok

Včelia materská kašička má prirodzený posilňovací účinok, jej účinky sú vynikajúce pri posilnení organizmu počas chorôb. Ďalej podporuje správny vývoj a rast mladého organizmu. Dospelý a starnúci organizmus podporuje tým, že obnovuje ich bunky, tým pádom spomaľuje proces starnutia. Odporúčaná denná dávka: 1 – 2g počas 60 dní opakovaných 3 krát za rok.

Chronická únava a ospalosť

Včelia materská kašička je výborným doplnkom výživy, ktorý má posilňujúce a osviežujúce účinky. Jej užívaním môžeme zvýšiť náš pracovný výkon, zlepšiť našu pozornosť, osviežiť našu pamäť a zlepšiť náš spánok. Odporúčaná denná dávka: 1 – 3g denne počas 2 – 3 mesiacoch, v prípade potreby je možné kúru zopakovať po 2 mesiacoch znova.

Detoxikácia

Včelia materská kašička je jedna z najefektívnejších látok, ktorá detoxikuje ľudské telo. Ihneď po začatí jej užívania sa naše telo začne intenzívne detoxikovať. Vďaka jej užívaniu sa náš metabolizmus tiež zrýchli. Včelia materská kašička obsahuje rôzne väzby látok ako napríklad kombinácie proteínov, imunoglobulínov, nenasýtených mastných kyselín – obzvlášť omega 4 a 6 – vďaka ktorým detoxikuje, a regeneruje poškodené bunky v našom organizme. Odporúčaná denná dávka: 2g počas 60 dní, v prípade potreby je možné kúru zopakovať po 2 mesiacoch znova.
Posilnenie imunity

Nesprávna funkcia imunitného systému môže zapríčiniť tvorbu rôznych chorôb. Včelia materská kašička posilňuje náš imunitný systém vďaka proteínovým kombináciám a jedinečným väzbám zložiek, ktoré obsahuje. Včelia materská kašička vynikajúco a efektívne posilňuje obranyschopnosť nášho organizmu, preto sa ju odporúča užívať pred chrípkovými epidémiami. Odporúčaná denná dávka: 1 – 2g v 10 – 14 dňových kúrach, opakujúcich sa každý mesiac. Týmto spôsobom sa odporúča užívať najmä počas jesenného a zimného obdobia, alebo hocikedy keď cítime potrebu ju užívať.

V prípade chrípky a infekčných ochorení

Včelia materská kašička má silné protivírusové účinky. Jej užívaním vieme efektívne posilniť náš imunitný systém, čo znamená, že je účinná proti infekčným chorobám. Odporúčaná denná dávka: pri začatí užívania včelej materskej kašičky počas ochorenia: 3 – 4g počas 4 – 5 dní, po uplynutí 4 – 5 dní znížme dávku na 1 – 2g a užívajme ešte 1 týždeň. Pri prevencii voči chrípke: viď posilnenie imunity

Liečba dolných dýchacích ciest

Bronchitída patrí medzi choroby, voči ktorým je včelia materská kašička veľmi účinná. Baktérie, často prítomné v dýchacom systéme, ako sú napr. pneumokoky, majú pri vzniku akútnej bronchitídy malý význam. Baktériová infekcia je vo väčšine prípadov druhotná a uplatňuje sa na sliznici primárne poškodenej vírusovou infekciou. Príznaky akútnej bronchitídy sú: sťažené dýchanie, časté záchvaty kašľa s produkciou žltého alebo sivého hlienu, bolesť v hornej časti hrudníka, ktorá sa zhoršuje pri kašli, niekedy teplota, bolesť v krku a ďalšie chrípkové príznaky. No včelia materská kašička je schopná urýchliť liečbu bronchitídy vďaka jej jedinečnému zloženiu a vysokému obsahu acetikolinu. Ako výsledok mnohoročných výskumov dokazuje, že včelia materská kašička je ideálna na liečbu bronchitídy ako samostatne tak aj kombinovaná s liekmi. Odporúčaná denná dávka: 2 x 1g denne počas 60 dní, kúru je možné zopakovať po 30 dňovej prestávke.

Liečba srdcovo – cievnych ochorení

Ochorenia cievnej sústavy patria do skupiny chorôb, ktoré sa vyskytujú so zvyšujúcim sa vekom a môžu byť príčinou vážnych zdravotných komplikácií. Takéto choroby môžu vyvolať poruchy centrálnej nervovej sústavy, alebo poruchy žliaz s vnútorným vylučovaním (štítna žľaza, nadobličky, pod mozgová žľaza) a taktiež poruchy premeny látok v tele. Včelia materská kašička sa veľmi dobre vyznačuje pri liečbe srdcovo- cievnych ochorení. Viacero kardiológov tvrdí, že včelia materská kašička je strážcom zdravia nášho srdca. Jej bioaktívne prvky podporujú v krvi tvorbu bielych krviniek a protilátok. Včelia materská kašička znižuje riziko tvorby všetkých srdcovo – cievnych chorôb a tým predchádza infarktu. Dr. James Vittek z fakulty endokrinológie na New York-skej Lekárskej Univerzite dokázal svojimi pokusmi, že 30 – 60 dňové užívanie včelej materskej kašičky výrazne znižuje hladinu cholesterolu a trigliceridu v krvi a taktiež zabraňuje ich usadeniu v cievach.

Včelia materská kašička a jej aktívne zložky zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Výskumníci dosiahli vynikajúce výsledky pri liečbe zápalov kŕčových žíl spodných končatín včelou materskou kašičkou. Takisto dobré výsledky dosiahli aj pri liečbe Buergerovej choroby včelou materskou kašičkou, kde sa stav pozorovaných pacientov výrazne zlepšil, ich krvný obeh sa zvýšil a teplota ich končatín sa zvýšila. Počas jedného výskumu zameraného na stenokardiálne bolesti sa zmeralo množstvo proteínov v krvi pred a po liečbe včelou materskou kašičkou. Výsledok tohto pokusu ukázal, že po užívaní včelej materskej kašičky nastala normalizácia hladiny proteínov, pretože sa zvýšila z 36 – 42% na 48 – 56% na úkor globulínov 1 a 2. Podobné výsledky dosiahli aj pri výskumoch zameraných na stav pacientov po infarkte. Nezanedbateľný je aj priaznivý účinok včelej materskej kašičky na krvný tlak. Odporúčaná denná dávka: 2g počas 60 dní, takúto kúru možno opakovať 2 – 3 krát ročne.

Pozor! Osoby, ktoré trpia vysokým alebo nízkym krvným tlakom môžu užívať včeliu materskú kašičku jedine pod lekárskym dohľadom pri stálej kontrole krvného tlaku. Je dôležité aby takéto osoby užívali včeliu materskú kašičku najprv iba v malých dávkach. Už jediná dávka včelej materskej kašičky môže spôsobiť zníženie krvného tlaku a tým môže narúšať účinok užívaných liekov na krvný tlak! Pri problémoch s krvným tlakom je užívanie včelej materskej kašičky bez lekárskeho dohľadu prísne zakázané!

Alzheimerova choroba

Najdôležitejšia zložka včelej materskej kašičky je acetikolin, ktorý pozitívne vplýva na funkciu centrálnej nervovej sústavy a slúži ako hmota ktorá prenáša vzruchy. Taktiež je zodpovedná za vytvorenie nových spomienok v prednom mozgu. Ak bunky predného mozgu neprodukujú dostatok acetikolínu, hrozí vytvorenie Alzheimerovej choroby. Čím je produkcia acetikolinu nižšia, tým je väčšia strata pamäte. Môžeme povedať, že acetikolin je nevyhnutný pre správnu funkciu mozgu. Na základe výskumov sa zistilo, že včelí mozog syntetizuje 5mg acetikolinu za 1 hodinu. Je vedecky dokázané, že včelia materská kašička obsahuje 1000 krát viac acetikolinu ako med. Odporúčaná denná dávka: 5 – 10g počas 10 dní, potom si dajte pauzu minimálne 20 dní. Takáto kúra sa odporúča zopakovať 3 krát ročne.

Parkinsonova choroba

V prípade Parkinsonovej choroby má včelia materská kašička taký účinok, že podporuje zásobenie mozgu krvou a jej pôsobením na mozgové tkanivo priaznivo ovplyvňuje celkový stav pacientov a prejavy choroby. Dôkazom týchto účinkov sú Drábekove výsledky, ktorý skúmal prejavy Parkinsonovej choroby po prekonaní zápalu mozgových blán. Včelia materská kašička má aj proti starnúci účinok. Včelia materská kašička odďaľuje starnutie, senilitu, demenciu a posilňuje pamäť. Odporúčaná denná dávka: 2g počas 60 dní, takáto kúra sa odporúča zopakovať 3 krát ročne.

Stres

Včelia materská kašička normalizuje hladinu adrenalínu a podporuje správnu funkciu nadobličiek. Zvyšuje odolnosť voči stresu tým, že pôsobí na nervovú sústavu. Odporúčaná denná dávka: 2g počas 30 dní, takúto kúru môžeme zopakovať po 1 – 2 týždňovej prestávke.

Hepatitída

Včelia materská kašička sa preukázala ako dobrý liek proti všetkým formám hepatitídy, ale najlepší účinok má voči virálnej hepatitíde (typu A,B,C), kde sa po jej použití výrazne zvýšila hladina globulínu a albumínu, pričom sa znížila hladina transaminázi. Odporúčaná denná dávka: 3g počas 90 dní. Po ukončení tejto kúry sa odporúča držať 30 – 45 dňovú pauzu, po ktorej sa môže kúra znovu začať.

Krátkozrakosť

Priaznivý účinok na liečenie krátkozrakosti sa dokázali počas pokusu Dr. Jurate Jankauskieneho, ktorý je doktorom očnej kliniky v Kaunase, v Latvii. V roku 2008 skúmal skupinu 25 krátkozrakých pacientov. Jeho výskum dokázal, že zrak pacientov sa po 60 dňovom užívaní včelej materskej kašičky výrazne zlepšil. Odporúčaná denná dávka: 1 – 2g počas 60 – 90 dní.

Hlasivky

Včelia materská kašička obsahuje aj zmes kyselín, ktoré majú priaznivý účinok na regeneráciu hlasiviek a to práve kvôli tomu, že jej zložky uvoľňujú hlasivky. Na zaťažené hlasivky sa odporúča užívať 1 – 2g denne.

Štítna žľaza

Včelia materská kašička má taktiež priaznivý účinok na správnu funkciu štítnej žľazy. Odporúčaná denná dávka: 1 – 2g počas 30 – 60 dní, 3 krát ročne.

Cukrovka

Pri liečbe porúch krvného obehu pacientov trpiacich cukrovkou Misenko zistil, že dávkovaním včelej materskej kašičky pacientom sa ich hladina cukru v krvi vyrovnala a ich moč neobsahoval cukor. Pri užívaní včelej materskej kašičky osobami trpiacimi cukrovkou sa nevyskytli žiadne vedľajšie účinky. Včelia materská kašička pozitívne vplýva na produkciu inzulínu. Včelia materská kašička takisto znižuje psychické a fyzické vyčerpanie z cukrovky. Odporúčaná denná dávka: 2 – 3g počas 6 – 8 týždňov, takúto kúru je možné zopakovať 3 krát ročne.

Drogová a alkoholová závislosť

Takýto účinok včelej materskej kašičky sa objavil iba nedávno a priam šokoval lekárov. Včelia materská kašička veľmi efektívne potláča abstinenčné príznaky, či už ide o alkoholovú alebo drogovú závislosť. Abstinenčné účinky sa vo väčšine prípadov odstránia užitím jednej veľkej 25g dávky včelej materskej kašičky. Kúru začíname s 25g, potom postupne znižujeme dennú dávku na 2 – 5g. Takáto kúra trvá 3 mesiace.

Zvýšenie potencie

Včelia materská kašička pôsobí vo včelích rodinách ako biostimulant, teda ovplyvňuje vývoj včelej rodiny, plodnosť včelej matky a aj jej dĺžku života. Včelia materská kašička pôsobí rovnako aj v ľudskom tele, jej bioaktívny účinok zvyšuje plodnosť a tým zvyšuje šancu otehotnieť. Jej užívaním sa zvyšuje hladina testosteronu v krvi, ktorý má dôležitý účinok pri liečení impotencie. Odporúčaná denná dávka: 2 -3g počas 3 mesiacov.

Počas tehotenstva

Včelia materská kašička obsahuje aj zložky, ktoré tvoria špeciálnu výživu pre plod a tým podporuje jeho správny vývoj už od počatia. U matky znižuje počas tehotenstva chudokrvnosť a taktiež aj hodnoty po pôrode. Užívaním včelej materskej kašičky sa výrazne zvýši počet červených krviniek. Pri jej správnom dávkovaní sa zredukujú morfologické poruchy červených krviniek a zníži sa počet červených krviniek, ktoré vymierajú. Počas tehotenstva má krv matiek veľmi nízky obsah bielkovín a trvá to dlho dokým sa normalizuje. Po pôrode sa matkám odporúča užívať 2g včelej materskej kašičky počas 8 dní. Pri vyšetrení sa potvrdilo, že obsah bielkovín v krvi matiek sa zvýšil. Porovnajúc s hodnotami pred užívaním včelej materskej kašičky sa obsah bielkovín v krvi zvýšil o 122%. Ešte výraznejšie výsledky sa dosiahli u mariek, ktoré trpeli toxikózou. U nich došlo až ku zvýšeniu o 141%. Hodnoty eritrocitov v krvi sa oproti pôvodnej hodnote zvýšili o 114% a hodnoty hemoglobínu z 2 na 16 hodnotu. Včelia materská kašička je efektívnym biologickým posilňovačom organizmu aj v prípade že u matky nastane toxikóza. Užívaním včelej materskej kašičky sa po pôrode sa taktiež zvyšuje u matiek tvorba mlieka. Ku zvýšeniu produkcie mlieka odporúčame užívať 1 – 2g denne až do vtedy, kým je potrebné. Včelia materská kašička zohráva dôležitú úlohu aj pri predchádzaní predčasného pôrodu. V tomto prípade sa odporúča užívať 1g včelej materskej kašičky každé ráno a to 30 dní pred oplodnením a počas 60 – 70 dní tehotenstva.

Pozor! Počas tehotenstva sa užíva včelia materská kašička iba v prvom trimestri!

Pri prechodnom veku

Včelia materská kašička má dobrý vplyv na ženský organizmus, ktorý sa nachádza v prechodnom veku. V roku 2004 na gynekologickej klinike v Sofii bol vedený prvý raz výskum, počas ktorého dávkovali 0,5 – 1g včelej materskej kašičky ženám v klimaxe a to po dobu 90 dní. Jej užívaním sa efektívne znížili u pacientov post-klimaxové syndrómy ako napríklad rednutie kostí, poruchy krvného obehu alebo srdcová aritmia. Vo väčšine prípadov sa dosiahlo úplné vyliečenie. Včelia materská kašička má takisto dobrý účinok na ženský organizmus v prechodnom veku a u žien v staršom veku zabraňuje mužskému chlpateniu tváre. Pri skorom prechodnom veku sa odporúča nasledujúce dávkovanie: počas 1. mesiaca 1g, počas 2. mesiaca 2g, počas 3. mesiaca 3 – 4g. Pri takejto kúre sa odporúča dodržiavať 30 dňová prestávka medzi kúrami a to 2 krát ročne.

Pri ženských problémoch

Belfever a Gautrelet praktizovali včeliu materskú kašičku u žien, ktoré trpeli poruchami menštruačného cyklu. Počas ich výskumu došli k výsledku, že včelia materská kašička normalizuje ženskú menštruáciu a taktiež sa osvedčila aj u žien ktoré mali ťažkosti s maternicou. Dokázali aj to, že má dobrý vplyv aj na ženskú endokrinnú sústavu. Pri užívaní včelej materskej kašičky sa telesná hmotnosť chudých žien zvýšila a pri dodržiavaní stravovacieho plánu a jej užívaní sa telesná hmotnosť silnejších žien znížila. Odporúčaná denná dávka: 1 – 2g denne.

Rednutie kostí

Včelia materská kašička zvyšuje funkciu maternice, čím tak podporuje produkciu estrogénu, ktorého nedostatok je zodpovedný za rednutie kostí u žien. Ženám nad 45 rokov sa odporúča užívať včelia materská kašička 2 krát ročne a to v dvojmesačných kúrach s dennou dávkou 1g.

Spontánny potrat

Popri tom, že včelia materská kašička podporuje otehotnenie, zvyšuje hladinu progesteronu v krvi a tým podporuje udržanie tehotenstva. V takomto prípade sa odporúča užívať včelia materská kašička 1 mesiac pred oplodnením a počas prvých dvoch mesiacoch tehotenstva a to 1g denne.

Dermatológia a kozmetika

Biologický a fyziologický účinok včelej materskej kašičky podnecoval výskumníkov na to aby jej účinky skúmali aj na kožné ochorenia a aj v kozmetike. Odborníkov zaujímala aj vstrebatelnosť a vedľajšie účinky včelej materskej kašičky. Výskumy dokázali, že včelia materská kašička veľmi dobre hydratuje pokožku a zabraňuje jej vysušeniu. Ďalej zabraňuje zánik látok pokožky, ktoré sa rozpúšťajú vo vode, no pri tom nezabraňuje respirácii pokožky. Výskumníci taktiež zistili, že včelia materská kašička má dobrý vplyv na zápal pokožky zapríčinený slnečným žiarením: v 80% prípadoch už počas 24 hodín. Rovesti a Lodi ju úspešne praktizovali pri popáleninách, a silných septických a aseptických zápalových ochorení pokožky. Maly, Pacenovska a Jancusková dosiahli vynikajúce výsledky u takých pacientoch, ktorý trpeli tuberkulózou pokožky na tvári. Vo všetkých prípadoch došlo k výraznému zlepšeniu a potom ku liečbe.

Praktizovanie včelej materskej kašičky pri liečbe bradavíc

Maly, Pacenovska a Jancuskova dosiahli vynikajúce výsledky pri liečení bradavíc. Pri liečbe 20 detí, ktorých väčšiu časť pokožky pokrývali bradavice praktizovali včeliu materskú kašičku. 85% z liečených detí sa úplne vyliečilo a zbavilo bradavíc. Bradavice detí natierali raz denne včelou materskou kašičkou a vnútorne im podávali 1g denne. Výsledok kúry sa ukázal po 6 – 8 týždňoch. Úplné vyliečenie dosiahli aj u toho muža, ktorý mal na rukách 60 kusov Verucae vulgares. V tomto prípade trvala liečba 60 dní. Spomedzi 6 pacientov trpiacich s diagnózou Verucae vulgares sa 5 úplne vyliečili, čo v tomto prípade znamená 83,3%. Vnútorne sa odporúča užívať 2 krát 1g včelej materskej kašičky denne, pri vonkajšom použití sa ňou bradavice natierajú 2 krát denne.

Pri ekzémoch a iných kožných ochoreniach

Včelou materskou kašičkou sa efektívne lieči distrofický, seborhoický a aj mikrobiálny ekzém. V takomto prípade sa včelia materská kašička odporúča natierať na problematické miesta 2 až 3 krát denne. Pri akútnych zápaloch alergického charakteru je jej účinok už v prvých dňoch používanie viditeľný. Príznaky zápalu zanikli behom 3 – 4 dní. So zápalom zmizlo aj svrbenie a stav pacienta sa výrazne zlepšil.

Vypadávanie vlasov

Viacero výskumníkov praktizovalo úspešne včeliu materskú kašičku pri vypadávaní vlasov u mužov. V prípade plešivenia sa včelia materská kašička musí vmasírovať na problematické miesto. V jednom prípade sa na plešivej časti začali vyskytovať riedke, ale plnohodnotné vlasy a to už po 12 dňoch. V druhom prípade začali rásť jemné vlasy na okrajoch plešiny. Dokázalo sa, že včelia materská kašička zabraňuje vypadávaniu vlasov ľudí a takisto aj srsti zvierat.

Lečenie, regenerácia, zlomeniny

Ďalším priaznivým účinkom včelej materskej kašičky je jej liečivý účinok na rany. Je dokázané, že rany ošetrené včelou materskou kašičkou sa zahoja o 50% rýchlejšie. Podobné výsledky sa dosiahli aj pri atonických poraneniach a popáleninách. Tieto výsledky sa prejavili v rýchlom hojení rán. Pri ďalších výskumoch sa skúmali účinky včelej materskej kašičky pri regenerácii svalov. Po jej užití došlo ku rýchlej regenerácii svalového vlákna. Pri liečbe poškodených svalových vlákien má najlepšie účinky ak sa použije lokálne. Dokázalo sa aj to, že vďaka použitiu včelej materskej kašičky sa pri poranení svalov rýchlo zastaví krvácanie. V neskorších dňoch po aplikácii včelej materskej kašičky na poranené svalové vlákno došlo ku dokonalej regenerácii, čo dokazuje aj makroskopický obraz, ktorý ukazuje normálne svalové vlákno. Podobné výsledky sa dosiahli aj pri liečbe kostí a to konkrétne zlomenín. Včelia materská kašička má liečivý charakter vďaka jej tukovej frakcii. Táto zložka pôsobí hojivo taktiež aj na svalové vlákno. Dokázalo sa aj to, že včelia materská kašička obsahuje aj látku podobnú parotínu. Parotín zodpovedá za regeneráciu kostí a to tým, že podporuje produkciu kostného tkaniva. Z tohto vychádzajúc je zrejmé, že včelia materská kašička vďaka obsahu rôznych tukov a bielkovín regeneruje svaly a kosti. Odporúčaná denná dávka: 2g počas 45 dní.

Využitie včelej materskej kašičky v zubárstve

Včelia materská kašička sa používa v zubárstve vďaka jej antibakteriálnym a regeneračným účinkom a to pri zápalových a degeneratívnych ochoreniach. Tiež sa úspešne praktizuje pri liečbe zápalov ďasien. Včelia materská kašička je vynikajúcim analgetikom, zabraňuje množeniu baktérií a pôsobí protizápalovo, čím sa vynikajúco používa pri liečení ďasien. Po vyťahovaní zubov sa ďasná ošetrujú včelou materskou kašičkou a to práve kvôli jej biologickým účinkom (regeneračný a protizápalový účinok). Pacienti, ktorý boli po zákroku ošetrení včelou materskou kašičkou pociťovali zmiernenie bolesti už po dvoch. So znížením bolesti sa znížil aj zápal. Regeneračné procesy boli voľným okom badateľné len na jemnom tkanive. Na základe dosiahnutých výsledkov sa dokázalo, že použitie včelej materskej kašičky na rôzne zápalové ochorenia ďasien majú viacero priaznivých účinkov: skráti dobu liečenia a pomôže pacientom rýchlejšie prekonať bolesť. Stomatis aphtosa je najmä ochorenie ústnej sliznice. Jej klinickými príznakmi sú: erózie apthosi rôznych rozmerov. Toto ochorenie sťažuje prijímanie potravy pretože pôsobí dráždivo. Toto ochorenie vzniká najčastejšie kvôli vírusom (typ herpes simplex) a je veľmi ťažko liečiteľné. Sliznica ústnej dutiny sa pri tomto ochorení dobre lieči použitím včelej materskej kašičky, ktorá okrem toho aj znižuje bolesť a to už po prvom použití.

Bol raz jeden 24 ročný pacient, ktorého hospitalizovali v zubárskej klinike po tom, čo sa u neho prejavili rozšírené biele vriedky, teda afty, ktoré boli už rozšírené nie len na ďasnách ale aj na jazyku a ústnej sliznici. Lekári spozorovali, že pacient mal už hnisavé kráterovité rany rozšírené na ústnej sliznici. Predtým už pacienta hospitalizovali v iných lekárskych ústavoch a liečili ho vitamínmi, antibiotikami a inými liekmi, no neúspešne. Po vyčistení týchto hnisavých rán sa použila včelia materská kašička podávaná v 2g dennej dávke a takisto bola použitá aj na vonkajšie ošetrenie rán. Po dvoch dňoch sa prekvapujúco zlepšil stav pacienta a stav jeho jazyka a ústnej sliznice sa znormalizoval. Ďasná sa taktiež zahojili. Po štyroch dňoch sa jazyk aj ústna dutina pacienta dokonale vyliečili. Liečbou s včelou materskou kašičkou naďalej pokračovali, pretože bolo viditeľné, že sa vďaka nej zlepšil aj celkový stav pacienta. Pred liečbou bol pacient podrobený onkologickému vyšetreniu, ktoré preukázalo zväčšenie pečene a zmenu krvného obrazu. Pri vyšetrení po použití včelej materskej kašičky sa ukázalo, že sa veľkosť pečene znormalizovala a taktiež aj krvný obraz. Z tohto je viditeľné to, že včelia materská kašička nelieči len vzniknuté ochorenie, ale účinne vylieči aj pôvodnú chorobu. Takisto pôsobí aj priaznivo na metabolizmus a metabolické procesy. Preukázalo sa, že včelia materská kašička nielen zlepšuje stav pacientov, ale ich aj vylieči. Dokázalo sa to takisto aj pri pacientoch trpiacich hyperpláziou, ktorí ňou boli liečení počas 30 dní. Proces liečby tejto choroby prebiehal postupne, ale účinne a to bez vedľajších účinkov. Na základe úspešnosti produktov vyrobených z včelej materskej kašičky, ktoré sa používajú na zubných klinikách môžeme povedať, že včelia materská kašička je účinným liekom na mnohé zápalové ochorenia (zápal ďasien, zápal ústnej sliznice, jazyka) a takisto na systrofické a degeneratívne ochorenia (hyperplázia, leukoplakia).

Pri ochoreniach pohybového ústrojenstva (artritída, reumas poliartritis)

Pri liečbe chorôb pohybového aparátu sa uplatňujú v prvom rade mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú vo včelej materskej kašičke. Tieto mastné kyseliny sa podieľajú na syntéze kyseliny pantothénovej v ľudskom organizme. Táto syntéza sa spomaľuje ak sa vytvára nejaká choroba v organizme. Včelia materská kašička podporuje v nadobličkách tvorbu kortizolov, ktoré spomaľujú degeneratívne procesy v kĺboch a podporujú regeneráciu chrupaviek. Tým pádom včelia materská kašička urýchľuje liečbu reumatického zápalu kĺbov a taktiež aj liečbu poškodených chrupaviek. Pri liečbe bolesti kĺbov sa 78% z pacientov zbavilo bolesti a ich kĺby boli znovu zdravé a u 10% z pacientov sa zlepšil ich stav. Pri bolesti krčných stavcov sa vyliečilo až 81% z pacientov. Pri liečbe artrózy sa dosiahnuté výsledky včelou materskou kašičkou nedajú ani len prirovnať ku iným doplnkom výživy. Priaznivé účinky včelej materskej kašičky potvrdzuje aj Fuhcs a Poltev, ktorí ju použili pri liečbe polyarthritídy a reumatickej artritíde. Stále výsledky sa ukazujú u vegetariánov, no pri normálnom stravovaní je potrebné kúru včelou materskou kašičkou opakovať viackrát. Odporúčaná denná dávka: 1 – 3g počas 30 – 60 dní, takúto kúru odporúčame zopakovať 3 krát ročne.

Pri iných žľazách s vnútorným vylučovaním

Veľmi dobré výsledky dosiahol Matus Zewszki, ktorý praktizoval včeliu materskú kašičku pri liečbe žalúdočných vredov. Dobré výsledky sa dosiahli u pacientov, ktorí trpia disfunkciou obličiek a predošlé liečby im nezaberali. Pacientom trpiacim týmito chorobami sa znížila hladina močoviny z 160 – 170 mg% na normálnu hodnotu 40 – 45 mg% a to vďaka 40 dňovému užívaniu včelej materskej kašičky. Je faktom že včelia materská kašička vplýva na premenu látok v organizme a tým pôsobí aj na funkciu pečene. Podľa Teletina včelia materská kašička podporuje a reguluje funkciu pečene (pôsobí najmä na detoxikačné procesy) a vplýva aj na trávenie. Eimsele spozoroval, že pacienti sa po operáciách rýchlejšie zotavujú, majú chuť do jedla a ich telesná hmotnosť sa zvyšuje a to vďaka užívaniu včelej materskej kašičky. Ďalej sa pacienti po operácii cítili vitálnejšie a doba ich zotavovania sa znížila.

Znížená motilita spermií

V roku 2008 zverejnil Journal of Gynecology & Obstetrycs výskum dvoch Egyptských lekárov, Dr. A. Abdelhafiza a J. Muhamada, ktorý mal veľmi veľký úspech. Títo lekári zmiešali včeliu materskú kašičku s medom v pomere 1:2 a z takejto zmesi vložili 5g do pošvy pred sexuálnym stykom. Výskumu podrobili 99 ľudí, ktorých rozdelili na 2 skupiny. Prvá skupina použila zmes včelej materskej kašičky a medu a druhá skupina bola podrobená klasickému umelému oplodneniu. Prekvapivým spôsobom bol pomer otehotnenia vyšší v skupine, ktorá používala zmes včelej materskej kašičky a medu a to o 8,1% než u druhej skupiny.

Neplodnosť u žien

Je potvrdeným faktom, že včelia materská kašička urýchľuje pohlavné dozrievanie. Včelia materská kašičky zvyšuje hladinu luteizačných hormónov v krvi (ktoré napomáhajú k ovulácii), ktoré sú dôležité pri liečbe amenoreábii, oligomenoreábii, nepravidelného menštruačného cyklusu. Dávkovanie: Kúru začnite po skončení menštruácie. Včeliu materskú kašičku užívajte neustále v dávkach 2 krát 1g denne až do začiatku ďalšej menštruácie a tak ďalej. V normálnom prípade to vyzerá tak, že užívam včeliu materskú kašičku 21 dní, potom jej užívanie vynecháme na 5 – 7 dní v závislosti od toho, kto má aký dlhý cyklus. Takáto kúra sa odporúča užívať 6 krát ročne. Liečba neplodnosti žien včelou materskou kašičkou je najznámejší a najefektívnejší spôsob liečby. Ďalej sa s ňou prirodzene zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia.

Včelia materská kašička a krása

Včelia materská kašička zabraňuje predčasnému starnutiu pokožky a to tým, že zvyšuje jej pružnosť, hydratáciu a prekrvenie. Odstraňuje vrásky, omladzuje pokožku a napomáha k jej regenerácii. Dokázal sa jej omladzovací a regeneračný účinok na vráskavú, unavenú pokožku. Normalizuje funkciu žliaz, ktoré sú zodpovedné za mastnú pokožku a tým napomáha ku liečbe vyrážok a zápalov pokožky. Po použití včelej materskej kašičky bude pokožka svieža, pružná a hladká. Ďalšou dobrou vlastnosťou včelej materskej kašičky je, že nedráždi pokožku. Fiséra praktizovala v masírovanie včelej materskej kašičky (raz za dva týždne 15 minútovú masáž) u takých žien, u ktoré mali viditeľné a hlboké vrásky pod očami. Po niekoľkých masážach jemnejšie vrásky zmizli a hlbšie vrásky na čele sa zas zjemnili. Pokožka tváre sa spevnila a vyžaruje sviežosť. Dobré výsledky sa dosiahli aj pri liečení spálenín po opaľovaní. Včelia materská kašička je vhodná aj pre ženy s citlivou pokožkou. Na základe vyššie uvedených skúseností je skutočnosťou, že včelia materská kašička chráni pokožku, zlepšuje jej zásobenie krvou a živinami, hydratuje ju a predchádza jej vysušeniu. Okrem toho má včelia materská kašička ešte mnoho biologických a fyziologických účinkov. Pri vonkajšom použití natrime na pokožku tenkú vrstvu včelej materskej kašičky a nechajme ju pôsobiť minimálne 15 minút. Potom ju z pokožky zmyjeme a necháme pokožku uschnúť. Pokožka tak ostane jemnejšia a žiarivejšia. Tento zákrok opakujme každý druhý deň a časom zmiznú vrásky aj škvrny.

Bábätká a pediatria

Včelia materská kašička sa používa tiež pri liečbe chorých novorodeniatok. Predčasne narodeným deťom sa počas 8mich dní podávala včelia materská kašička 0,1g 2-3 krát denne. 85% z nich sa podarila dosiahnuť normálna telesná váha. A ani ostatné príliš nezaostali. Dokázalo sa, že včelia materská kašička je účinná pri liečbe detí, ktoré trpia hypotrofiou a dystrofiou aj vtedy, keď iné lieky nezaberajú. Pri predčasne narodených deťoch sa včelia materská kašička dávkuje dojčiacej matke. Tráviace ťažkosti vyvolávajú zmenu látkovej premeny, čím sa bielkoviny, vitamíny a tekutiny ťažšie vstrebávajú a tým sa zníži sila organizmu a imunita. Na základe užívania včelej materskej kašičky sa funkcia organizmu stáva aktívnejšou. V prvom rade však pôsobí podporujúco na centrálnu nervovú sústavu, produkciu krvi a látkovú premenu. Vonkajším použitím včelej materskej kašičky sa zvyšuje pružnosť a jemnosť pokožky a zabraňuje jej popraskaniu.

Včelia materská kašička sa môže efektívne použiť u detí s nechuťou do jedla, nespavosťou alebo u chorľavých detí. Po pár dňovom užívaní zvýši ich chuť do jedla, zabezpečí pokojný spánok a pri dlhodobom užívaní posilňuje ich imunitný systém. Najväčším problémom pri dávkovaní materskej kašičky je jej kyslá chuť, čo spôsobuje, že ju deti neradi užívajú. Tento problém vieme vyriešiť tým, že ju primiešame do medu alebo jogurtu. Denná odporúčaná dávka: Novorodeniatkam alebo malým deťom 0,1-0,2g, deťom od 4 rokov 0,3-0,5g, od 8 rokov 0,5-1g. V prípade, že vaše dieťa doposiaľ neužívalo žiaden lekársky výrobok, začneme s minimálnym dávkovaním (0,1g). v tom prípade, že je naše dieťa alergické na včelárske výrobky, v žiadnom prípade mu včeliu materskú kašičku nepodávame!

Ochorenia nervového systému

Použitie včelej materskej kašičky v neurológií, psychológií a vo vede skúmajúcej starnutie sme sa stretli s výsledkami, ktoré sú veľmi presvedčivé. Pri dávkovaní včelej materskej kašičky sa zistilo, že pôsobí priaznivo pri pacientoch trpiacich poruchami krvného obehu a to vďaka tomu, že podporuje prúdenie krvi najmä pri kapilárnej funkcií artérií. Taktiež zlepšuje lokálne zásobenie krvi a pri väčšom užívaní znižuje arteriálny krvný tlak. Pri funkcionálnej poruche mozgu sa dosahujú ohromujúce výsledky už počas krátkeho času užívania včelej materskej kašičky (10-14 dní). U pacientov, u ktorých sa vyskytuje nedostatočné zásobenie mozgu krvou sa po mesačnom dávkovaní včelej materskej kašičky 5-10g ich stav výrazne zlepšil.
Včeliu materskú kašičku úspešne používajú aj pri spomaľovaní niektorých príznakov starnutia. Jej účinok je na starý organizmus upokojujúci, ako na telo, tak aj na dušu. Taktiež pomáha predchádzaniu chorôb vychádzajúcich z únavy. Bartousek ošetroval včelou materskou kašičkou nervových pacientov, ktorí mali poruchy stravovania. Včeliu materskú kašičku praktizoval u pacientov, ktorí trpeli neurotickou anorexiou, rýchlou fyzickou vyčerpanosťou a zníženým pracovným výkonom. V prvých dňoch liečby užívali pacienti denne 8-10g včelej materskej kašičky, čo sa neskôr znížilo na 4-5g. Viditeľná zmena nastala po 3-4 týždňoch. U 80% pacientov sa dosiahli vynikajúce výsledky. Dnes sa už tento pomer zvýšil na 95%. Zvýšením dávkovania včelej materskej kašičky sa dosiahli výborné výsledky u pacientov.

Skleróza multiplex, amyotrofická laterálna skleróza

Naši výskumníci dosiahli úžasné výsledky pri týchto chorobách. Rumunský lekár dosiahol úžasné výsledky pomocou nezvyčajného dávkovania včelej materskej kašičky a to denne 8-10g počas 7 dní so 4 týždňovou pauzou. Liečenie sklerózy multiplex pomocou včelej materskej kašičky zvyšuje úspešnosť liečby až o 80%.

Depresie a úzkostné stavy

Včelia materská kašička je najúčinnejším antidepresívnom a nemá vedľajšie účinky. Pacienti trpiaci depresiou sa vyliečia z nespavosti, dostanú chuť do jedla a časom ich depresívne príznaky zmiznú. Dobrovoda, Decourt, Deinimger, Destrem, Jakoli a mnoho ďalších spozorovali priaznivý vplyv na nervovú sústavu u pacientov trpiacich depresiou pri užívaní včelej materskej kašičky. Wilson a Dobrovoda, ktorí dávkovali pacientom trpiacim psychoneurózou včeliu materskú kašičku v mede dosiahli vynikajúce výsledky. Podľa Dobrovodu patrí psychoneuróza do skupiny chorôb, ktoré sa dajú najlepšie liečiť včelou materskou kašičkou. Odporúčaná denná dávka: 2-4g počas 30 dní a po 1-2 týždňovej pauze sa môže takáto kúra opakovať.

Makulárna degenerácia

Doktor Jurate Jankauskiene predstavil na Passauskom kongrese štúdium, ktoré dokázalo vynikajúci účinok včelej materskej kašičky na liečenie chorôb. Stav pacientov sa po 30 dňovom užívaní včelej materskej kašičky zlepšil o 10%. Odporúčaná denná dávka: užívanie je vhodné v 2 až 3 mesačných kúrach, denne 1g.

Ochorenie kostnej drene

Včelia materská kašička sa najlepšie uplatnila pri liečbe ochorenia kostnej drene a obranného systému. Po užívaní včelej materskej kašičky je dokázané, že včelia materská kašička zvyšuje hladinu retikulocytózy. Podobné účinky dosiahli aj s použitím vitamínu B12. Pri kombinovanom užívaní sa hodnota retikulocytov zvýši o 150%. Vedci dospeli k vyjadreniu, že pri výskumoch má oproti iným produktom včelia materská kašička väčší účinok na produkciu krvi. Boegler zistil, že už 24 hodín po užití včelej materskej kašičky sa obsah železa v krvnom sére zvýši o 16%. Tak isto sa zvýšia aj erytrocyty, retikulocyty a aj hemoglobín.

Včelia materská kašička dosiahla zatiaľ najlepšie výsledky pri liečbe chudokrvnosti. Skoro každý lekár, ktorý skúmal včeliu materskú kašičku na lekárske ciele súhlasí s tým, že včelia materskú kašička podporuje tvorbu krvi. Užívaním včelej materskej kašičky sa výrazne zvýši počet červených krviniek. Pri správnom užívaní zmiznú morfologické chyby červených krviniek, čím sa zníži vymieranie červených krviniek. Zistilo sa, že včelia materská kašička je vynikajúca látka, ktorá podporuje produkciu krvi. Odporúčaná denná dávka: Vo 4 týždňových kúrach denne 2-5g. Pri zhoršení choroby sa dávka môže zvyšovať.

Pozor!
Vyššie uvedené tvrdenia neprezentujú názor Slovenskej farmaceutickej komory a produkty neslúžia ako náhrada lekármi predpísaných liekov. No napriek tomu homeopatia a prírodné lekárstvo považuje včelárske produkty ako osvedčený liek. Ako D. Tuller povedal, na základe medzinárodných skúseností a výskumov sa môžu včelárske produkty považovať ako zázrak prírodného lekárstva, ktorý je jedným z najkvalitnejších prírodných doplnkov výživy bez akýchkoľvek vedľajších účinkov.

Dôležité upozornenia!

Včelia materská kašička nemá žiadne vedľajšie účinky, no v niektorých prípadoch sa s ňou odporúča byť opatrný a v ojedinelých prípadoch sa jej užívanie vôbec neodporúča. Skúmajúc citlivosť zdravých ľudí na včeliu materskú kašičku sa potvrdila pozitívna reakcia iba v ojedinelých prípadoch. Oproti peľu mala včelia materská kašička negatívny vplyv iba na 2 z 10 alergikov. Nemôžeme však vylúčiť, že u alergikov sa môže vytvoriť zo včelej materskej prvotná alergická reakcia, preto je dôležité dôkladne sledovať zdravotný stav takýchto osôb.

Neodporúčame užívanie včelej materskej kašičky osobám, ktoré sú alergické na včelárske produkty. Pre alergikov môže vyvolať užívanie včelej materskej kašičky určité reakcie. Tie osoby, ktoré majú tendenciu byť alergické alebo sú citlivé na včelárske produkty odporúčame užívať včeliu materskú kašičku so zvýšenou opatrnosťou a to nasledovne: v prvých 2 – 3 dňoch jej užívania začnite kúru s 0,1g, pri akomkoľvek pociťovaní alergickej reakcie (napuchnutie jazyka, tráviace ťažkosti, dýchacie ťažkosti, zvýšená tvorba vyrážok) ju prestaňte užívať. Ak sa neprejavuje ani jeden z týchto príznakov, tak môžete zvýšiť dávku na vami požadované množstvo.

Pozor! Osoby, ktoré trpia vysokým alebo nízkym krvným tlakom môžu užívať včeliu materskú kašičku jedine pod lekárskym dohľadom pri stálej kontrole krvného tlaku. Je dôležité aby takéto osoby užívali včeliu materskú kašičku najprv iba v malých dávkach. Už jediná dávka včelej materskej kašičky môže spôsobiť zníženie krvného tlaku a tým môže narúšať účinok užívaných liekov na krvný tlak! Pri problémoch s krvným tlakom je užívanie včelej materskej kašičky bez lekárskeho dohľadu prísne zakázané!

Deťom sa odporúča jej užívanie najprv iba v malých dávkach. V normálnom prípade včelia materská kašička nemá žiadne vedľajšie účinky, no v ojedinelých prípadoch môže nastať alergická reakcia. Buďme opatrní s jej dávkovaním u takých detí, ktoré sú alergické na iné látky a produkty. V prípade keď vieme, že je dieťa alergické na včelárske produkty, nedajme mu v žiadnom prípade včeliu materskú kašičku!